Biodynamisk Kranio-Sakral Terapi på Østerbro i København v/kjeldadam.dk
- Danimarka
- Kopenhag
- Hastane
|
Viborggade 7, København Ø |
5 oranları
10.00/10.00
|
+45 42 26 25 24
|
Biodynamisk Kranio-Sakral Terapi på Østerbro i København v/kjeldadam.dk haritada
değerlendirme
Caterina Testa (26.10.2017 16:22)
Jeg blev opereret første gang for diskusprolaps i højre side, da jeg var 25 år gammel og igen i venstre side, da jeg var 45, derfor kan jeg ikke rigtig huske, hvordan det er at leve med en normal ryg. Takket være meget fysioterapi har jeg holdt mig i gang, men hvis jeg ikke var opmærksom nok, fik jeg tit smerter i lænden, f.eks. da jeg var på ferie og slæbte rundt på en kuffert og udfordrede min ryg ved at sove i senge, der var for hårde eller for bløde. Også på arbejdet, hvor jeg sidder foran en computer syv timer i træk, havde jeg tit en ubehagelig følelse i benene. Smertestillende medicin har selvfølgelig altid været den nemme løsning, men jeg har altid prøvet at finde en behandling, der virkelig kunne gøre en forskel for min ryg.
Efter første behandling hos Kjeld følte jeg, at ryggen havde det bedre, men jeg vil indrømme at jeg troede, at virkningen ville aftage i løbet af nogle dage, som det var sket så mange gange før, da jeg havde prøvet forskellige andre former for behandling. Men allerede efter tre behandlinger kunne jeg mærke, at virkningen i stedet for langsomt at forsvinde blev forstærket gang efter gang. Og nu efter min sidste ferie var smerten ikke kommet tilbage trods jeg havde udfordret min ryg temmelig meget.
Jeg kan kun varmt anbefale behandlingen hos Kjeld, som jeg personligt har fået stor gavn af. Jeg glæder mig til de næste behandlinger.
Lenny Thomsen (20.10.2017 20:57)
Jeg kan på det varmeste anbefale Kjeld, han er super dygtig og meget meget behagelig at snakke med.
Flere gange har han fjernet en smerte i min ryg som ingen andre har.
Jeg havde svært ved at sidde og stå uden stor smerte, det gjorde også meget ondt at ligge under behandlingen, men så snart han var færdig var der forbedring og dagen efter var det markant bedre.
Pia Jensen (28.08.2017 22:32)
Jeg havde netop overstået CPH Marathon i maj og var så uheldig at falde af cyklen og få et brud i foden. Lægens dom var min. 4-5 uger i ROM Walker (støvle) som jeg også skulle sove med. Dvs. foden skulle fikseres fuldstændigt 24 timer i døgnet. Desuden skulle jeg glemme alt om løb de næste 3 måneder. Det var en helt uoverskuelig besked ! Da jeg jo også havde et Berlin marathon planlagt til September.
Jeg startede behandling hos Kjeld, som bla rådede mig til at tage støvlen af derhjemme, når jeg havde foden op af og bevæge fod og tæer så meget som muligt. Jeg kunne se at hævelsen faldt for hver behandling og foden "faldt til ro" og jeg har ikke taget smertestillende overhovedet i forløbet. Efter 3 uger begyndte jeg at kunne støtte på foden uden støvlen og efter 4 uger kom den helt af.
Efter 6 uger kom jeg i løbeskoene igen og jeg er optimistisk omkring Berlin marathon, som stadig er målet.
Jeg er ikke i tvivl om, at hvis jeg havde overholdt lægernes råd og holdt min fod fuldstændigt fikseret, ville jeg ikke være så langt som jeg er nu.
Jeg kan kun give Kjeld mine varmeste anbefalinger :-)
Edda Lehmann (24.08.2017 23:26)
Jeg havde en periode i mit liv hvor jeg ikke helt vidste hvor jeg var på vej hen. Det havde sat sig i min krop som spændinger i ryggen og i benene. Jeg var overrasket over Kjelds behandling, da jeg ikke havde oplevet det før.
Hans blide behandling og greb gjorde det endnu mere behageligt. Selvom jeg ikke følte at han tog fat, så reagerede min krop positivt med at give slip i spændingerne.
Jeg mærkede især at mine muskler løsnede sig og min rygsøjle blev rettet på plads. Det lyder mærkeligt men det er sådan jeg bedst kan beskrive det. Så jeg følte at mine smerter omkring lænden forsvandt.
Men det som gjorde mig allermest glad var nok at jeg kunne sidde i skrædderstilling igen. Det er mange år siden jeg kunne det. Så da jeg prøvede det om aftenen, blev jeg vildt glad. Så Kjeld formår at løsne godt op i ens muskler, så det er muligt at slappe helt af.
En helt anden sidegevinst man får med sig er, at Kjeld snakker med én, om de følelser som dukker op, og man får en ide om hvordan man kommer videre i livet. Og der kan nå at komme mange emner frem, som der bliver givet plads til. Dejligt at opleve.
Tak for den meget blide og nænsomme behandling du har givet mig, som jeg varmt kan anbefale alle.
Jan Adam (23.08.2017 12:25)
Jeg hedder Jan Adam og er bror til Kjeld. Jeg har selv arbejdet som fysioterapeut/ kropsterapeut i godt 20 år. For knap et år siden siden fik jeg en arbejdsskade som resulterede i en forstrækning af nogle muskler i lænden. Jeg havde været sygemeldt i en uges tid, og havde forsøgt at behandle skaden med akupunktur, manipulation, healing, træning, hvile og smertestillende, men ingenting hjalp. Trods min store viden og erfaring med netop rygskader og smerter, begyndte jeg at blive lidt desperat, når der ingen ændring var at spore.
Jeg vidste at Kjeld var begyndt at arbejde seriøst med noget kropsbehandling som var en kombination af Kranio Sakral Terapi og noget han mere eller mindre selv havde fundet på, og af samme grund var det lidt svært at definere, så jeg må indrømme at jeg ikke rigtig anede hvad han lavede, da jeg spurgte om han ville prøve at hjælpe mig.
Behandlingen var virkelig behagelig og overraskende blid. Faktisk i en grad, så jeg tvivlede meget på om det overhovedet ville have nogen effekt. Specielt eftersom at hele kroppen blev stimuleret og ikke bare mit specifikke problemområde.
Til trods for at jeg har indtil flere uddannelser indenfor blide og subtile kropsbehandlingsmetoder, har jeg aldrig oplevet noget lignende.
Nå men det interessante er jo at det faktisk virkede, og at skaden ikke har vist sig siden.
Da Kjelds behandlingsform er så virkningsfuld og frem for alt blid, kan jeg trygt anbefale at prøve Kjelds behandling, enten som et risikofrit førstevalg, når noget generer, fysisk eller psykisk. Eller hvis du er en af de mange, som føler at du har prøvet “ALT”, og ikke aner dine levende råd.
Kontakt ham og hør om det er noget han kan hjælpe dig med.
Jan Adam
Yorumunuzu ekleyin